Odkryj Mazury

mazury

Mazury znane jako kraina tysiąca jezior i zielone płuca Polski… urzekają swym wyjątkowym klimatem, licznymi zielonymi terenami, leśnymi skarbami, wodą i rozmaitymi możliwościami relaksu. Atrakcje na turystów czekają tu o każdej porze roku. Wakacje to idealny czas, aby zakosztować świeżych ryb, grzybów i jeżyn. Przełom lipca i sierpnia to doskonała pora na odwiedzenie mazurskiej krainy ze względu na dostatek atrakcji dla całych rodzin, jak na przykład słynny Piknik Country w Mrągowie z udziałem artystów z całego świata. Na przyjezdnych czekają również inne rodzaje rozrywek, takie jak loty widokowe balonem, motolotnią czy samolotem, skoki spadochronowe bądź Ełcka Kolej Wąskotorowa. Dla fanów mniej ekstremalnych przygód proponowane jest własnoręczne zbieranie grzybów pod okiem znawców tematu.

Nieodłącznym elementem wypoczynku na Mazurach są oczywiście sporty wodne. To region z wieloma mniejszymi i większymi jeziorami oraz akwenami wodnymi. Można tu zakosztować aktywnego relaksu na rowerach wodnych i kajakach, jednakże najbardziej popularnym sportem w tym regionie jest żeglowanie na jachtach. Turyści nie posiadający żadnych umiejętności żeglarskich mogą wybrać się na rejs z uprawnionymi żeglarzami. Dla ambitnych urlopowiczów tworzone są obozy rekreacyjne, obozy szkoleniowe i kursy stacjonarne, podczas których można zdobyć odpowiednie patenty żeglarskie. Poza tym są tu wspaniałe lasy, bogate w faunę i florę, unikatowe dla tego regionu. To prawdziwy raj dla entuzjastów przyrody, preferujących długie wędrówki piesze, wyprawy rowerowe i przejażdżki konne. Mnóstwo osób przyjeżdża na Mazury szukając właśnie czystego powietrza oraz ciszy i spokoju. Mimo ogromnej popularności tego regionu, zachowały się tu jeszcze tereny nienaznaczone działalnością człowieka.

Nawet jeśli nie dopisuje pogoda, na Pojezierzu Mazurskim i tak zawsze jest co robić. Przyportowe bary i knajpy urzekają niepowtarzalną atmosferą. Mazury to także bogata historia tego regionu, po której zostały liczne pamiątki. W końcu rozegrała się tu jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, podczas której poległa potęga krzyżacka, pokonana przez złączone siły polsko – litewskie. Liczne warownie i zamki, które zostały po państwie krzyżackim przyciągają na Mazury fanów średniowiecznych zabytków. Będąc w południowo – zachodniej części tego regionu warto zaplanować zwiedzanie Zamku w Nidzicy, który był siedzibą krzyżackiego prokuratora. Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest także Pole Bitwy – Grunwald, na którym w roku 1410 wojska polsko – litewskie pokonały Krzyżaków. Osoby zainteresowane tą tematyką z pewnością powinny wybrać się do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Wiele różnorodnych atrakcji, fantastyczna przyroda, otwartość spotykanych ludzi i regionalna kuchnia – to tylko kilka z licznych powodów, dla których warto wybrać się na Mazury.